Перший урок 2016



ТЕМА: Щоб у серці жила Україна.
(Урок  для учнів 9 класу до 25-ти річчя Незалежності України)

МЕТА: : ознайомити учнів з основними історичними етапами становлення державності України; формувати ціннісне ставлення до держави, суспільства; виховувати патріотизм, почуття гордості за приналежність до української нації та особистої відповідальності за долю своєї держави й народу, власного внеску в процеси державотворення.
Обладнання: плакати із зображенням Державного Прапора України, Державного Герба України, Державного Гімна України, мультимедійний комплекс, презентація, роздатковий матеріал.
Епіграф  до уроку:
Незалежне життя
-ось де справжня мета!
Тільки вільний орел
своє щастя кує,
Тільки вірний народ
і бере і дає.
О.Олесь
ХІД УРОКУ:
Вступне слово вчителя: 24 серпня ми відзначаємо 25 річницю Незалежності України. Це найважливіше свято для кожного громадянина нашої держави.
Здійснилася мрія наших предків бути незалежними, заможними господарями на своїй землі. Пригадаймо ж історію державотворення України:
-         1648 -1653рр. – Національно визвольна війна під проводом Богдана Хмельницького. Спроба українського козацтва вибороти свободу від польського феодального ярма, релігійного, економічного та політичного гноблення. (учні переглядають відео (Скорочено)). https://youtu.be/8C4UxszjDb4

-         1709р. – Спроба Івана Мазепи в союзі з шведським королем Карлом ХІІ звільнитися від російського панування.(учні переглядають відео (Скорочено)). https://youtu.be/RTipftpGCcs

-         1710р. – Написання «Конституції прав і вольностей війська запорозького» Пилипом Орликом.(учні переглядають відео (Скорочено)). https://youtu.be/P0Jb54yZxeY


Протягом століть імперія нищила все українське, намагалася стерти навіть саму згадку про Україну, породивши величезну кількість історичних міфів та байок. Але український дух незламний до боротьби за свободу. І тому  українська інтелігенція долучається до державотворення займаючись просвітницькою діяльністю серед українського народу українські просвітителі руйнували підпори російського імперіалізму в Україні, ми можемо коротко ознайомитися з такою діяльністю переглянувши навчальну презентацію «Кирило-Мефодіївське братство». http://prezi.com/6rtc_j_43fbt/?utm_campaign=share&utm_medium=copy&rc=ex0share

-         1917 р. – Проголошення Української народної Республіки
Повідомлення учня:  Украї́нська Наро́дна Респу́бліка (УНР) — українська держава, що існувала в 1917–1920 роках на території Центральної, Східної та Південної України зі столицею в Києві. Постала на місці південно-західних губерній Російської імперії, населених переважно українцями. До квітня 1918 року очолювалася Центральною Радою УНР на чолі з Михайлом Грушевським, після грудня 1918 року — Директорією УНР, яка усунула від влади Павла Скоропадського — гетьмана Української держави.
Проголошена 7 листопада 1917 року, після більшовицького жовтневого перевороту, як автономна республіка у складі Російської республіки. 22 січня 1918 року, після українсько-радянської війни, проголошена незалежною державою.
У квітні 1918 року серед керівників Німецької імперії здобуває популярність Павло Скоропадський. 29 квітня 1918 року було здійснено державний переворот, наслідком якого був прихід Скоропадського до влади і встановлення Української Держави замість УНР.
До березня 1918 року користувалася міжнародною підтримкою Німецької імперії. Після поразки останньої в Першій світовій війні опинилася в міжнародній ізоляції. Проводила внутрішню політику, спираючись на соціалістичну популістичну ідеологію.
22 січня 1919 року об'єдналася із Західноукраїнською Народною Республікою.
Ліквідована після поразки українських визвольних змагань 1917–1920 років. 1921 року територія республіки була анексована за результатами Ризького договору 1921 року між Польщею, з одного боку, та Радянською Росією і також, формально, її маріонеткою УСРР з другого.
Протягом 12 листопада 1920 — 22 серпня 1992 року Уряд республіки перебував у вигнанні, а потім передав свої повноваження уряду незалежної України.

Слово вчителя: Протягом 1939 -1945 років українськи народ боровся проти нацистських окупантів, розділений різними політичними ідеологіями, але прагнучий спільної мети визволення своєї Батьківщини з нацистських лещат.

Врешті після столітніх  поневолень та  спроб імперій нищити українство мрія багатьох поколінь українців втілилася 24 серпня 1991року в Акті проголошення Незалежності України документі , який втілив в собі всю боротьбу за волю наших предків та сподівання сучасників на краще майбутнє.
Учень зачитує документ:
А К Т
ПРОГОЛОШЕННЯ НЕЗАЛЕЖНОСТІ УКРАЇНИ

     Виходячи із  смертельної  небезпеки,  яка  нависла  була  над
Україною в зв'язку з державним переворотом в СРСР 19  серпня  1991
року,
     -  продовжуючи  тисячолітню   традицію   державотворення   на
Україні,
     - виходячи з права на самовизначення, передбаченого  Статутом
ООН та іншими міжнародно-правовими документами,
     -  здійснюючи  Декларацію  про державний суверенітет України,
Верховна  Рада  Української  Радянської  Соціалістичної Республіки
урочисто

                       п р о г о л о ш у є

н е з а л е ж н і с т ь   У к р а ї н и  та створення  самостійної
української держави - УКРАЇНИ.

     Територія України є неподільною і недоторканною.
     Віднині   на   території   України  мають  чинність  виключно
Конституція і закони України.
     Цей акт набирає чинності з моменту його схвалення.

                                             ВЕРХОВНА РАДА УКРАЇНИ
     24 серпня 1991 року

-         1 грудня 1991 року на Всеукраїнському референдумі народ переважною більшістю ствердив акт та обрав першого в історії незалежної України Президента , яким став Леонід Макарович Кравчук.
Слово вчителя : Яким же був шлях України від проголошення Незалежності до 2016 року? Цей шлях повний досягнень та випробувань.
(Перегляд відео) https://youtu.be/HGg7taje80s  (Канал: Sendflowers.ua )


Трагічною сторінкою сучасної історії України є безумовно російська агресія та спроби втручання Росії у внутрішні справи України, результатом якої стала антитеростична операція на сході України, яка забрала  життя багатьох наших співвітчизників  та  стала випробуванням для всього українського народу.
(Перегляд відео) https://youtu.be/SHj4dBbbLjU Океан Ельзи « Не твоя війна»

(Учні вшановують хвилиною мовчання загиблих учасників АТО)

Слово вчителя: Не дивлячись на шалений спротив все ж Україна встояла та іде шляхом поліпшення життя для свого народу. Ми впевнені, що наша батьківщина процвітатиме , а її майбутнє буде світлим та радісним.
Проживаючи  в Україні, спілкуючись рідною мовою, реалізуючи себе  як громадянин, особистість, втілюючи свої мрії , розкриваючи свій талант можна бути щасливими . І сподіваюся, що у ваших серцях горить любов до Батьківщини.

«Батьківщина – це слово багатозначне. Які поняття ви  вкладаєте в це слово?(Учні спільно будують схему)























Висновки:
Слово вчителя: Тож щиро вітаю всіх із одним з найважливіших свят для кожного патріота нашої держави.
(Звернення до епіграфа)
Бажаю мирного неба, світлого щасливого майбутнього та вірної синівської любові до рідного краю, а для цього треба вірити та багато працювати.

Список використаних джерел:
1.Методичні рекомендації для проведення Першого уроку в 2015/2016 навчальному році: [методичні рекомендації] / Ю.В. Міцай, С.М. Пляка, О.П. Третяк, Л.А. Гайда. - Кіровоград:          КЗ      «КОІППО    імені Василя
Сухомлинського», 2015.
2. http://zakon3.rada.gov.ua/
3. Вікіпедія. - Режим доступу: https://uk.wikipedia.org/wiki

Немає коментарів:

Дописати коментар